Android – skąd czerpię wiedzę #dajsiepoznac

Wiedzę na temat programowania aplikacji androidowych zaczęłam zdobywać na długo przed przystąpieniem do konkursu “Daj się poznać”, ponieważ temat ten interesował mnie od dawna. Zresztą tworzeniem aplikacji mobilnych, tyle że w .NET zajmowałam się zawodowo, parę lat temu – od aplikacji na Windows Mobile 6 (tak tak, jeszcze bywają takie potrzeby;)) poprzez aplikacje na Windows Phone a także aplikacje HTML/CSS/Javascript. Miałam też krótką przygodę z Xamarinem. Niestety jednak okazało się, że system Windows Phone nigdy nie zyskał większej popularności ani też mojego większego entuzjazmu natomiast Xamarina nadal uważam za mocno niedopracowanego. Z kolei Androida lubiłam zawsze (mimo jego różnych problemów) więc zapragnęłam się go nauczyć, tym bardziej, że ciągle przychodziły mi do głowy różne pomysły na potencjalnie interesujące aplikacje.

I tak około dwóch lat temu zaczęłam coś w tym kierunku czytać/robić. Pierwszą książka jaką wzięłam do ręki była “Head First Android Development”, ponieważ bardzo lubię tą serię i wydawała mi się to dobre na lekki początek. Nie pomyliłam się. Jakiś czas później na jednej z promocji ebookpoint wyhaczyłam książkę “Android Studio. Podstawy”, która pomogła mi się zorientować w tym co i gdzie znajduje się w tym jakże wygodnym środowisku programowania, jakim jest Android Studio. Te dwie książki dały mi już wiedzę wystarczającą do pracy nad aplikacją “Shopping Advisor”, którą chcę zrealizować w ramach wspomnianego konkursu. Na bieżąco pomagam sobie oczywiście Google, by douczać się jak realizować kolejne rozwiązania jakie przewidziałam w aplikacji.

Mam oczywiście świadomość, że to nie wystarczy – takie podstawowe źródła na pewno pozwolą mi zrobić tą aplikację “jakoś”. Tyle, że ja nie chcę “jakoś”, ale chcę “dobrze”. Poprzez “dobrze” mam na myśli wydajnie, z czytelnym i dobrze napisanym kodem, zgodnie z dobrymi praktykami. Pisanie w Androidzie póki co nie sprawia mi trudności, nie napotkałam też większych problemów, co dość pozytywnie mnie zaskoczyło:) Jednak czuję, że sytuacje typu “i tutaj zaczynają się schody” jeszcze przede mną:)

Jeśli chodzi o kolejne książki, jakie mam w planach, to interesuje mnie: “Learn Java for Android Development” albo jej nowsza wersja: “Learn Java for Android Development: Java 8 and Android 5 Edition”. Lubię książki typu Cookbook i Recipes. Tyle na razie wybrałam na start. Na pewno przyjrzę się jeszcze jakimś kursom online, ponieważ tego typu źródła pozwalają dużo szybciej przyswoić wiedzę.

You might also like